אילוף כלבים להישאר

איך לאמן את הכלב שלך להישאר במקום על פי פקודה - אילוף כלבים בסיסי

פקודת ה "הישאר" היא פקודת אילוף כלבים בסיסי חיונית שכל הכלבים צריכים ללמוד. חשוב כמעט כמו ללמד אותו את פקודת ה- "לבוא" כאשר הוא מתרחק מכם. פקודת ה "להישאר" יכולה למנוע מהכלב שלך להיכנס למצבים מסוכנים. זוהי פקודה אשר תאפשר לך לשמור על כלבך במצב בו הוא שקט ורגוע בזמן שאתה מתפנה לאורחים, מטפל בסידורים,  כאלה ואחרים בין אם אתה בבית ומחוצה לו או כאשר אתה נמצא במקומות ציבוריים.

אילוף כלבים לביצוע פקודה בסיסית זו איננה קשה לביצוע. למרות זאת, יהיה עליכם לתרגל זאת בעקביות עם כלבכם וניתן ללמד את כלבכם לבצע פקודה זו באימונים של 5 עד 10 דקות, פעמיים עד שלוש ביום. פקודת ה "הישאר" תהיה מוצלחת כאשר הכלב שלך לא זז בכלל מהמיקום המקורי בו הוא התבקש להישאר בו. תוך כדי האימון, התחל עם תקופות שהייה במקום של שתיים עד שלוש שניות והרגל את הכלב להישאר במקום עד מספר דקות.

פקודה בסיסית שכל כלב צריך לדעת - "אילוף כלבים להישאר"

אילוף כלבים להישאר - שלושה כלבים ממתינים לפקודת הישאר

איזה ציוד תצטרך לצורך אילוף כלבים להישאר במקום

לפני שתתחיל באימון אתה תצטרך מספר דברים:

  • קולר כלבים
  • רצועה ארוכה במיוחד (3 עד 5 מטר במידת האפשר) 
  • וחטיפי פינוק שכלבך אוהב

 

חשוב להדגיש: אתה יכול להתחיל את האימון "להישאר" על כלב שכבר מכיר את הפקודות הבסיסיות של לשבת ו / או למטה. אם הכלב שלך לא יודע את הפקודות האלה, חשוב מאוד להתחיל ולעבוד על הפקודות האלה תחילה.

הכינו את הכלב שלכם

הניחו את הקולר והרצועה הארוכה במיוחד על הכלב שלכם (רק במידה ואתם מאמנים את הכלב מחוץ לבית), בסופו של דבר, לא תזדקק לרצועה לפקודת ה- הישאר, אך זה מועיל בהתחלה במקרה שהכלב שלך לא יישאר במקום ויתחיל לברוח. כמו כן, הנחת הרצועה והצווארון יכולה להפוך לטקס כדי להצביע על אימונים שיחלו.

תן את הפקודה

תגיד לכלבך לשבת או לשכב, זוהי הפקודה הבסיסית שעליה דיברנו קודם לכן. אם הכלב שלך נרגש או מתחיל לקשקש בזנב, יתכן שתצליח יותר באימון אם תתן לכלב פקודה להיכנס למצב של למטה. לאחר מכן, תן את הפקודה "הישאר" בקול תקיף וצלול תוך כדי הרמת יד אחת כלפי מעלה, כף היד צריכה להיות מופנית כלפי חוץ (כמו בתנועת "עצור"). 

קח שני צעדים אחורה והמתן מספר שניות, אם הכלב שלךנשאר במקום ולא זז, תן לו את הפינוק המיוחל לו הוא חיכה תוך כדי מתן שבחים לכבל על מנת שהוא יבין שהוא ביצע משהו טוב.

שחרר וחזור

שחרר את הכלב שלך מהפקודה על ידי אמירת "יופי או כלב טוב" ותן לו עידוד קטן לזוז או לעמוד (לצאת ממצב של פקודת הלהישאר). כעט עליך לחזור על הפקודה, הורה לכלבך לשבת או לשכב שוב ושבח אותו כאשר הוא מבצע את הפקודה. 

לאחר כניסה למצב של ישיבה או שכיבה, אמור "הישאר" שוב עם אותה תנועת היד תוך כדי צעד או שניים לאחור. אם הכלב נשאר, צעד לעברו לאט, ייתכן שתצטרך לשמור על תנועת היד שלך במצב פעולה – מונפת. אם הכלב עדיין נשאר במקום, תן לו את חטיף הפינוק ושבח אותו. אם הוא זז תוך כדי שאתה לוקח צעד אחורה, התחל מחדש את הפקודה.

הוסף עוד זמן והסחות דעת

חזור על תהליך זה חמש עד שש פעמים בכל אימון כאשר אתה מגדיל את הטווח בהדרגה תוך כדי לקיחת מספר גדל של צעדים אחורה ולהגדיל את פרק הזמן שבין מתן פקודת ה "להישאר" לפקודת השבח "כלב טוב". 

ברגע שהכלב שלכם מגיע למצב בו הוא נשאר במצב פקודת הישאר למשך 30 שניות או יותר כאשר אתם נמצאים במרחק של סוף הרצועה הארוכה, זהו השלב בו עליכם להתחיל ולהוסיף הסחות דעת בהדרגה, לשנות את מיקומם של האימונים, להגדיל את המרחק ולנסות להתנתק לרגע מקו הראייה של הכלב שלכם במהלך הפקודה וזאת על מנת שהוא יתרגל להישאר במקום גם במידה ואין לו קשר עין איתכם.

בעיות והתנהגות הגהה

החלו את האימונים באזור ללא הסחות דעת. אם אין לך חצר אחורית, פארק סואן הוא לא מקום טוב לאימונים אלה, לפחות לו בשלבים הראשונים של האימון וזאת מכיוון שיש יותר מדי הסחות דעת עבור הכלב כדי להתמקד בפקודות שלך. נסה פארק ריק (לך מוקדם בבוקר) או שאל חבר או שכן אם אתה יכול להשתמש בחצר סמוכה לאימון עם קצת שקט ושלווה. 

טעות נפוצה שרוב בעלי כלבים המאמנים את כלביהם ב- אילוף כלבים להישאר היא, להניח שהכלב שלכם מכיר את הפקודה רק לאחר מספר אימונים ולבטוח בהם שתמיד יבצעו אותה. היזהר עם כלב שזה עתה למד את הפקודה בפעם הראשונה, שמור אותו על הרצועה ואל תכניס את הכלב למצב בו הוא יכול לסכן את עצמו על ידי הסתמכות על יכולתו להישאר במקום (לדוגמא: להשאיר אותו מחוץ לחנות), במיוחד במקום עם הרבה פיתויים.

טיפים ל – אילוף כלבים להישאר במקום על פי פקודה

  • הקפידו על אימונים קצרים ונסו לסיים את התהליך בנימה חיובית על ידי מתן חטיף פינוק. אם הכלב שלך עדיין לא יכול ליישם את הפקודה להישאר במקום, סיים את האילוף בפקודה פשוטה יותר כמו לשבת או משהו אחר שהכלב יודע היטב.

     

  • ברגע שנראה שהכלב שלך שולט בפקודת ה- "הישאר", נסה להעביר את האילוף למקום בו יש הסחות דעת כמו צעצוע שמשמיע צפצוף או על ידי הסחות כמו דפיקה בדלת.

     

  • ברגע שהכלב שלך הופך למומחה להישאר, אינך צריך עוד לטפל בכל פעם, רק מדי פעם. במקום זאת, תגמלו בשבחים.

המאמר הבא יכול גם לעניין אותך: אילוף כלבים לחכות במקום

מאמרי אילוף כלבים

מחפשים מאלף כלבים מקצועי? אמין? איכותי?
אתם צעד מלתת לכלב שלכם את הטוב ביותר
הכלב שלך במרחק צעד אחד מאילוף מקצועי!
דילוג לתוכן
צור קשר ✉️