אילוף כלבים מתקדם

מה זה אילוף כלבים מתקדם?

מחפשים מאלף כלבים או דוגווקר מקצועי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

המונח אילוף כלבים מתקדם משמש כדי להתייחס לכל פקודת צייתנות המדורגת ברמה גבוהה יותר מן הכישורים הבסיסיים שמלמדים כלבים בדרך כלל. אימון ואילוף של ציות פקודות מתקדם באופן כללי אינו כולל פקודות הכשרה מתמחות, אלה מכונים לפי תחום ההתמחות שלהם, כלומר: אילוף כלבי שמירת אישיים, כלבי משטרה, כלבי חיפוש וכ"ד.

אילוף כלבים מתקדם - הרווח שלכם!

אילוף כלבים מתקדם - רוטוויילר באימון כלבים מתקדם

רוב האנשים מאמנים את כלביהם לשבת ולתת יד, אבל אילוף כלבים מתקדם, זה דבר אחר לגמרי. רק בעלי הכלבים המסורים ביותר יקחו את זה רחוק יותר מאימוני צייתנות בסיסית וזה פספוס אדיר ואפילו די עצוב.

אנו דואגים שילדינו יקבלו את החינוך הטוב ביותר האפשרי, החל בגני ילדים ונגמר בתואר אוניברסיטה או הכנה לקראת צאתם לדרך עצמאית וקריירה. אנו מלמדים אותם נימוסים, ואפילו כיצד להתנהג כראוי במסגרות חברתיות אז מדוע שלא נעשה את אותו הדבר לגבי הכלבים שלנו?

אילוף כלבים ברמה גבוהה

אל תבינו אותי לא נכון … אני לא אומר שחיית המחמד שלנו זהה לילדים, כי הם לא והם לא יוצאים לדרך עצמאית או לימודי חוץ כלשהם אך הם חלק בלתי נפרד מחיי המשפחה והחברים שלנו. אני לא יכול להיכנס לכל בעיות ההתנהגות הנובעות מהתייחסות לכלבים שלנו כמו אנשים קטנים שנלכדו בתוך בפרווה, אבל בטוח לומר שכבן במשפחתנו ובחברה שלנו, נימוסים של הכלב שלנו חשובים לא פחות.

היכן מתחילים את האילוף לכלב?

אילוף כלבים בסיסי הוא כמובן המקום שבו אנחנו חייבים להתחיל. אל תמהרו עם האימונים הללו אלא הקדישו זמן רב ככל שתוכלו לתרגל את כל הפקודות הבסיסיות שהכלב שלכם למד באימון הבסיסי.

הכירו את כל הפקודות הבסיסיות של אילוף כלבים בסיסי

לפני שתוכלו אפילו לחשוב על תרגילי אילוף כלבים מתקדמים, הכלב שלכם חייב לעקוב בעקביות אחר כל הפקודות והתרגילים הבסיסיים.

אני בהחלט יכול להבין שלא כולם מעוניינים להמשיך ולהתקדם באימונים הבסיסיים של הכלב שלהם מעבר לפקודות של לשבת, לשכב ולהישאר במקום. זו חיית המחמד שלך, אז אתה צריך לקבל את ההחלטה הזו … אם אתה והכלב שלך שמחים רק עם רמת ציות בסיסית, אז זה בסדר!

אבל אני יודע ששניכם יכולים להיות כל כך הרבה יותר שמחים (ובטוחים יותר!) עם רמה גבוהה יותר של אימון של פקודות מתקדמים.

האם לא תהיה מרוצה יותר אם הכלב שלך היה מקשיב לכל פקודה שלך כל הזמן, בין אם הוא מולך עם קשר עין או לא, גם אם הגב שלך מופנה או שהוא ללא רצועה מחוברת? כל בעלי כלבים חוו לא פעם את המשיכה הפתאומית של הרצועה תוך כדי הליכה רגועה עם הכלב כי הוא ראה חתול או כלב נוסף בסביבתו, גם את זה ניתן למנוע.

העובדה הפשוטה היא שכלבים מלאי אנרגיה והם אוהבים פעילות, במיוחד בשנים הראשונות של חייהם. הם אוהבים שיש להם מטרה כלשהי והם שמחים יותר כשהם מקבלים פעילות נפשית כמו גם פעילות גופנית.

 

אילוף כלבים – ללא רצועה

חשוב להבין ש- אילוף כלבים ללכת ללא רצועה הוא חלק מהאימונים המתקדמים. יותר מדי בעלים מניחים שהכלב שלהם יקשיב להם גם במצבים בהם הם מסירים את הרצועה מבלי שעשו הכשרה מתאימה לכך וזוהי טעות חמורה.

בני אדם אוהבים תוצאות מיידיות, ובכן נחשו מה? זה לא בדיוק עובד כך כאשר מדובר על אילוף כלבים. נהפוך הוא – ככל שתקדישו זמן רב יותר לכל שלב באימונים, כך התוצאות הולכות להיות טובות יותר.

מצד שני – תמהרו באילוף או תדלגו על השלבים החשובים, קטנים ככל שיהיו, ויהיה לכם כלב שאינו עקבי ולא מאומן היטב… אם כי אין זו אשמתם.

אז קחו את הזמן לבצע אימונים איכותיים, תהנו מהתהליך ותנו לכלבכם את ההזדמנות להצליח באימון ללא רצועה על ידי הקפדה על כך שהוא מקשיב בעקביות לפקודות כאשר הוא באימונים עם רצועה.

לאחר מכן עברו לעבוד על אימונים מתקדמים עם רצועה ארוכה עם אילוף הכלב שלכם במשך מספר חודשים, זה מעניק לכלב תחושה של חופש. רק כאשר אתה בטוח ב- 100% שהכלב שלך יקשיב לך בכל מצב, עליך להוריד את הרצועה הארוכה הזו.

אילוף כלבים מתקדם ממרחק

אילוף כלבים מתקדם מחזק את זיכרונות האימון ללא רצועה של כלבך.

בשלב הקודם של אימון כלבים מתקדם ללא רצועה, הזכרתי שיש להשתמש ברצועה ארוכה לפני שמתחילים באימונים ללא רצועה. אז למה בדיוק מתאימה הרצועה הארוכה?

זהו אחד הכלים החשובים ביותר לאילוף כלבים שבהם אתה תשתמש. זה נותן לך את היכולת לעבוד על הגדלת המרחק בינך לבין כלבך תוך שמירה על שליטה.

רק בגלל שהכלב שלך מקשיב לך היטב עם רצועה של 2 מטר, זה לא אומר שאתה יכול לוותר על הרצועה ולצפות לאותה מידת ציות באופן מיידי.

קנו לעצמכם רצועה טובה באורך של 4-5 מטרים, התחילו להשתמש בזה תוך אימון של הפקודות הבסיסיות של "להישאר במקום" ו- "בוא אלי". עדיף כמובן שהחבל או רצועה תהיה ארוכה ככל שניתן, קנו שניים כך שתוכלו לקשור אותם זה לזה כשאתם מוכנים לעבוד במרחקים גדולים יותר.

אז אם הגעתם לשלב בו הכלב שלך מציית לפקודת ה- "הישאר" בזמן שהוא על הרצועה ממרחק 6 מטר ממך, החלף את הרצועה לארוכה יותר והפעם לך מרחק 7 מטר באותה פקודת הישאר וכן הלאה למרחקים גדולים יותר.

אל תנסה ללכת למרחק של 20 מטר כבר בתחילת האימון מכיוון שהכלב שלך עדיין לא מוכן לזה. סביר להניח שהוא יקום ויתחיל ללכת לכיוון שלך, וזה יהפוך את אותו התרגיל ללא מוצלח.

זכור – תמיד הכן את האימון של הכלב שלך להצלחה. זה אומר להתרחק ממנו במרווחים קטנים ולהגדיל את הפער קצת בכל פעם. בכל יום הוא מצליח להישאר במקום, למשל, תגדיל את המרחק בעוד מטר ממנו במהלך התירגול הבא של להישאר במקום.

ככל שהוא יהיה מצליח יותר, כך הוא יהיה בטוח יותר וההדרכה שלך תעבוד טוב יותר!

ברור שכשאתה מאמן במרחק של יותר מ- 10 מטרים אתה צריך לקחת בחשבון שלפעמים הכלב יצא ממצב הפקודה ולא תמיד תוכל לתקן את המצב כאשר הוא יוצא ממצב הפקודה שניתנה לו. האינסטינקט שלנו בדרך כלל יהיה לצעוק או לגעור בו מילולית מרחוק.

במקום זאת, אל תאמר דבר אלא,  תחבור חזרה במהירות אליו או למקום בו הוא נמצא ולתת לו את הפקודה בשנית ולהחזיר אותו למצב השהייה (בין אם זה למטה או לשבת). אתה יכול לשבח אותו ברגע שהוא יחזור לתנוחה הרצויה הזו, אך אל תתן לו פקודה שאינה רלוונטית לזו שקדמה לה. לדוגמא: במידה והפקודה האחרונה הייתה "להישאר" אז אל תתן לו פקודה של לשבת לצורך העניין, מכיוון שאתה רוצה שהוא ילמד לקיים את הפקודה הראשונה שנתת לו בהתחלה שהיא "להישאר".

ואז התרחק מהכלב שלך שוב, עם זאת, אל תתרחק הפעם ממש רחוק. ברגע שהוא ישהה בהצלחה במקום בו השארת אותו והוא לא יוצא מהמקום עד שתחזור לצידו ותשחרר אותו, אז אתה יכול להתחיל להתרחק שוב.

תבצע את אותו האימון גם כאשר אתה קורא לו לבוא אליך. כשהוא מצליח, התחל לאט לאט להגדיל את המרחק שממנו אתה קורא לכלב שלך. אתה יכול לתרגל את פקודת ה- להישאר בו זמנית על ידי כך שהוא יישאר במצב עד שתקרא אליו לבוא אליך.

אותות ידיים לאימונים

השמיעה של כלבים היא טובה, אך הכלבים שומעים צלילים טוב יותר מאשר מילים. לא מאמינים לזה? נסו את זה…

אם הכלב שלך יודע את הפקודה "לשבת", נסה להגיד לו "בור" או להגיד לו "ליצן" במקום "למטה". או מה דעתך לשאול אותו אם הוא רוצה "להיכנס לבר" במקום "להיכנס לאוטו" … אני מבטיח לכם שהכלב לא יבין.

אז משמעות הדבר היא שכשאתה עובד על אימונים מרחוק, תצטרך דרך משנית לתקשר את מה שאתה רוצה שהכלב יבצע מכיוון שהוא לא תמיד יצליח לשמוע אותך. לכן, יש את איתות היד כחלק מ- אילוף כלבים.

באילו אותות ידיים אתה רוצה להשתמש תלויים בך לחלוטין. אין איתותי יד נכונים או לא נכונים כל עוד אתה עקבי באיתותים בהם אתה משתמש ושקל לכלב שלך להבדיל ביניהם, אז לא אמורה להיות שום בעיה.

עם זאת, ישנם מספר אותות ידיים הנמצאים בשימוש נרחב לפקודות מסוימות באילוף כלבים מתקדם.

תרגילים חדשים לאימוני כלבים מתקדמים

אני חייב להודות, הכי כיף לי עם אילוף כלבים מתקדם ואני חושב שאני מדבר גם בשם הכלב שלי.

כאשר לימדתי אותו שיעורי ציות מתקדמים, היה גם צורך לחזור לפקודות בסיסיות. כשהיינו עוברים מאימון מתקדם לאימון ציות בסיסי, זה היה די ברור שזה לא היה הכי כיף עבורו.

בשלב זה באימונים, הכלב שלך כבר שולט בכל הפקודות הבסיסיות שלו. רוב הכלבים מתלהבים ללמוד משהו חדש, וממשיכים עם אימונים מעניינים עבור שניכם.

אז איזה תרגילים אתה יכול להוסיף לרפרטואר של הכלב שלך?

לשבת, ארצה או בתנועה

או תוך כדי הליכה (הידוע יותר בתור פקודת "רגלי") – אתה ממשיך ללכת אבל הכלב שלך חייב לשבת או לשבת איפה שאמרת לו.

לקרוא לכלב – עם גב מופנה

מחוץ לטווח הראייה, עם הגב לכלבך, אתה קורא לכלבך להגיע אליך מהסחת דעת אחרת כמו כלב או אדם אחר או כאשר יש אוכל בסביבה.

לשבת, ארצה או להישאר

לתת לכלב את הפקודה להישאר ולוודא שהוא מיישם זאת גם כאשר אתה נמצא מחוץ לטווח הראייה שלו.

לסרב לקחת אוכל מזרים

כאשר הכלב שלך יושב במצב רגלי – או צמוד אליך, אתה נותן לו את הפקודה של "להישאר" ואדם אחר מחזיק פינוק כשני מטרים אל מול הכלב וקורא לכלב להגיע אליו ולקחת את האוכל או הפינוק … זה קשה במיוחד לכלבים שאוהבים אנשים!

הרחבה לפקודת "הישאר" – תגיד לכלבך להישאר ולמישהו אחר להרים את הרצועה ולתת לו משיכה עדינה על מנת לנסות לגרום לכלב ללכת איתם.

הסחות דעת מוגברות

אופניים, רולרבליידס, סקייטבורדים, זריקת כדורים בזמן שהכלב נמצא בפקודת הישאר, לבקש מאנשים אחרים שיקראו לכלבכם בזמן שהם נמצאים בפקודת "הישאר"..

 

פקודת הסיום

לאחר שקראת לכלב שלך לבוא אליך והכלב שלך מגיע ומתיישב ממש מולך, יש לתת לו פקודה השולחת את הכלב שלך סביבך ובחזרה למצב "רגלי".

פקודת הרגלי ללא רצועה

אתה מתחיל את האימון הזה כאשר אתה חייב לחבר מעין רצועת אימון קצרה על הקולר של הכלב, כך שיהיה לך מה לתפוס אם הכלב שלך החליט שהוא מעוניין לפתוח בריצה לכיוון אחר. בסופו של דבר אתה אמור להיות מסוגל לבצע אילוף כלבים מתקדם בלי רצועה או בלי קולר, קחו בחשבון שאנחנו מדברים כאן על אילוף של כ- 6 חודשים.

פקודת רגלי במצבים שונים

נסו את פקודת ההליכה לצידכם "רגלי" כאשר אתם נמצאים במקומות ו/או במצבים שונים כמו בשטח שאיננו מוכר לכלב או כמו עלייה וירידה במדרגות.

ארצה או לשבת בפקודת "בוא אלי"

בתרגיל זה, אתה קורא לכלב להגיע אליך וכאשר הכלב שלך יהיה כמעט במחצית הדרך אליך, אתה תתן לו את הפקודה לשבת או ארצה. זהו תרגיל יחסית קשה מכיוון שהכלב שלך צריך להחליף הילוך באמצע תרגיל. 

הכלב ממוקד בפקודה אחת כאשר הוא בדרכו אליך ואז אתה מבקש ממנו לעשות משהו שונה. ברגע שאתה מגיע למצב שהוא יורד ארצה או יושב, חכה כעשר שניות ואז תן לו את הפקודה לבוא אליך שוב.

אילוף כלבים מתקדם ברמה גבוהה יועיל לכל הכלבים, ללא קשר לגודל, גזע או גיל. אם אינכם בטוחים היכן להתחיל בעצמכם, ייתכן וכדאי למצוא מאלף כלבים מקצועי או בית ספר לאימונים בקרבת מקום בו תוכלו ללמוד מאיש מקצוע וללמד את כלבכם במקביל.

אתה לא חייב להתעניין בתחרויות או הצגת כלבים כדי לקחת את האימונים שלך צעד אחד קדימה … מה שבטוח הוא שאתה יכול לצפות לכלב שמח יותר וצייתני יותר!

מאמרי אילוף כלבים

תוכן עניינים

כתוב את הכותרת כאן

הכלב שלך האילוף שלנו!

מחפשים מאלף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מחפשים מאלף כלבים מקצועי? אמין? איכותי?
אתם צעד מלתת לכלב שלכם את הטוב ביותר
הכלב שלך במרחק צעד אחד מאילוף מקצועי!
דילוג לתוכן
צור קשר ✉️