אילוף כלבים קטנים

אילוף כלבים קטנים - 10 טיפים מנצחים שכל אחד יכול לבצע

מחפשים מאלף כלבים או דוגווקר מקצועי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כשאנחנו חושבים על אילוף כלבים קטנים, הדברים הראשונים שעולים בראש הם תמונה של כדור פרווה קטן ולא ממושמע שהחליט לעשות את ההיפך מהוראות האימון שלנו וזה עשוי להיות מתסכל עד מאוד . למרות שלכלבים קטנים יש את המוניטין שהם קשים יותר לאילוף מגזעים גדולים יותר, אך למעשה זה לא נכון. כלבים קטנים אינם קשים יותר לאילוף מכלבים גדולים, אתם רק צריכים לקחת בחשבון את הגודל הקטן שלהם כשאתה מאמן אותם.

למרות שההתנהגות השובבה יותר של כלב קטן עשויה להיות פחות בעייתית מאשר כלב גדול יותר בתהליך האילוף וקל להתעלם ממנה, חשוב עדיין להשקיע את הזמן והאנרגיה הדרושים כדי לוודא שהכלב הקטן שלך מקבל את האימון הרצוי ללא ויתורים, קטנים ככל שיהיו וזאת על מנת שהוא ידע לבצע את הפקודות אותם אתם מעוניינים שהוא יבצע. 

המשיכו לקרוא את עשרת הטיפים הכי מועילים ב- אילוף כלבים קטנים

אילוף כלבים קטנים - תמונת פרופיל של כלב קטן

1 –  אילוף כלבים קטנים ושפת הגוף שלך

לעתים קרובות מדי, כלבים קטנים מרגישים מאוימים מתהליך האילוף מגודל האדם המאמן אותם. אם אתה מתנשא מעל הכלב הקטן שלך, הוא עלול להיות מאוים, הוא עלול לא להגיב לאימון ואפילו יכול להיכנס למצב של מגננה בזמן שאתה מנסה ללמד אותו מיומנות חדשה.

מכיוון ששפת הגוף שלך חשובה מאוד כשאתה מאמן את הכלב שלך, וודא שאתה עובד ברמה שלו (בגובה שלו). כשאתה מתחיל לאמן אותו לראשונה, נסה לרדת נמוך ככל הניתן לגובה הרצפה או לחילופין להניח אותו על כסא או משטח אחר שנמצא באותו הגובה שלך. לאחר שהתחלתם את תהליך האילוף והתאמנתם זמן מה ואתם מרגישים שהכלב שלכם מתחיל להרגיש נוח יותר בתהליך האימון שאתם עובדים עליו, אז תוכלו לעמוד במצב זקוף ולבצע את האימון בעמידה.

2 – התחילו עם פקודות פשוטות יותר

הכישורים הראשונים שעליכם ללמד את כלבכם הקטן ב- אילוף כלבים בסיסי הם הפקודות הבסיסיות ביותר כגון: לשבת, ואז לשבת ולהישאר. הפקודות הבסיסיות לא רק מקדמות התנהגות טובה, אלא הם גם חיוניות לשמירה על הבטיחות של כלבכם הקטן. למרות ש- אילוף כלבים קטנים לשבת ולהישאר במקום מאפשר לכלבים להתנהג טוב יותר באופן כללי בין אם מדובר בשהייה בבית או במקום הומה אדם, זה יכול גם להציל את חייו בכך שהוא ימנע ממנו לרוץ אל כביש מלא תנועה.

לאחר שכלבכם למד את הפקודות הבסיסיות הללו, תוכלו להגדיל בהדרגה את הקושי במשימה. לדוגמא, ברגע שהכלב הקטן שלך למד לשבת, אז אתה יכול ללמד אותו לשכב. "שב", "למטה" ו"להישאר" אלו הם אבני הדרך של הפקודות הבסיסיות וברגע שהכלב הקטן שלך יצליח לשלוט בהם, הוא יוכל ללמוד מיומנויות חדשות רבות כולל פקודות של אילוף כלבים מתקדם.

 

3 – אילוף כלבים קטנים דורש סבלנות רבה

תרגול מתמשך הופך את האימון למושלם וסבלנות רבה הינה המפתח העיקרי להצלחה בעת אילוף כלב קטן. למרות שאולי תרצה להרים ידיים כבר בשלבים הראשונים לאילוף, שקורה בדרך כלל לאחר שהאימון הצליח בעיניך אבל הכלב ממשיך לעשות את מה ש- כלבים עושים ולא מגיב לפקודות אותן הוא למד כמה שעות לפני כן. 

אסור לך אף פעם לוותר או להיכנע במהלך שלב האימונים. לדוגמא, למרות שזה יכול להיות קל יותר לקחת את הכלב הקטן שלך ולהוציא אותו לגינה כל כמה שעות כדי שהוא יוכל לעשות צרכים אבל, בטווח הרחוק זה יהיה הרבה יותר קל לשניכם אם הוא ילמד לצאת לבד לגינה (במידה והנכם גרים בבית קרקע) או לחילופין להתרגל לצאת בשעות מסויימות.

אל תוותר על אילוף של פקודה מסויימת גם במידה והכלב שלך נאבק בה או מתקשה לבצע אותה. זה קל יותר להימנע מטעויות מאשר לתקן אותן, אז דבק בכלבך הקטן ופקח עליו כבר בשלבים הראשונים של האילוף כשאתה מתחיל את האימונים שלך. למשל, כשאתה מתחיל לראשונה לאלף את הכלב שלך, השגיח עליו מקרוב. עדיף לגרום לו לצאת החוצה אם נראה שהוא עומד לעשות את צרכיו בבית בניגוד לעובדה שאתה שם לב לתאונה במועד מאוחר יותר ולהעניש אותו על כך.

 

4 – מנע הסחות דעת מיותרות במהלך האימון

עדיף להתחיל לאלף את כלבך בסביבה נטולת הסחת דעת. במקום לעבוד בהמולה בחדר המשפחה שלך בו הטלוויזיה מרעישה או אנשים מדברים או אוכלים, התחל את האימון שלך בחדר שקט ונטול הפרעות שבו דעת הכלב הקטן שלך לא מוסח בקלות. ניתן לבצע אילוף כלבים גם בגינה או בפארק המקומי כל עוד אין הסחות דעת במקום, בעיקר כלבים אחרים.

לאחר זמן מה וכאשר כלבכם למד לבצע את המשימה או הפקודה כמו שצריך, אתם יכולים לעבור למקום חדש להתאמן בו, כאשר בשלב זה אפילו רצוי שיהיו הסחות דעת. לאחר שלכלב נוח בביצוע המשימה, קח אותו לסביבה עמוסה יותר עם כמה הסחות דעת כדי לבדוק אם האימונים הצליחו. אם הוא מרגיש בנוח עם המשימה במקום חדש עם הסחות דעת, סביר להניח שהוא יבצע את הפקודות שניתנו לו גם במקומות חדשים ולא מוכרים.

 

5 – האם צריך להגביל את זמן האילוף?

בדיוק כמו אצל כלבים גדולים, אין לכלבים קטנים טווח תשומת לב ארוך והם מאבדים עניין. לכן, מכיוון שהוא עלול לאבד מיקוד לאחר פרק זמן קצר יחסית ובואו נודה, גם לנו אין יותר מדי סבלנות לאלף כלב שעות על גבי שעות, כך שעליך להגביל את המפגשים ל- 15 דקות לכל אימון לפחות כשאתה מתחיל לאמן את כלבך לראשונה. 

התמקדו במיומנות ובפקודה אחת בכל מפגש כך שכלבכם לא יתבלבל בפקודות. אחרי שביצעתם את אותו אימון מספר פעמים והכלב מרגיש בנוח ודעתו אינה מוסחת בקלות, הגדילו את זמן האימון ועבדו על יותר מפקודה אחת בכל פעם.

לא משנה כמה זמן מהלך האימון שלך מתבצע, הקפד לסיים אותו בנימה טובה. גם במידה והכלב הקטן שלך לא מבין או נאבק במשימה, אל תסיים את האימון מתוך תסכול או כעס. במקום זאת, תן לו לבצע משימה שהוא מצליח בה, כך מבחינתו של הכלב הוא הצליח לבצע משימה שהתלת עליו ומבחינתו זוהי התנהגות טובה, רק אז ולאחר תגמול של חטיף וליטוף תסיים את הפגישה. 

זיכרו, אם כלבכם מתקשה בביצוע משימת אילוף גם לאחר 15 דקות אימון, בקשו ממנו לבצע משהו שאתם יודעים שהוא יכול לבצע  ואז יש לסיים את האימון…

 

6 – תגמלו את הכלב עם חטיפי אילוף טעימים

כולם מעריכים חיזוקים חיוביים כאשר הם עושים עבודה טובה. הכלב שלך גם נהנה להיות מתוגמל עם פינוקים אחרי שלמד מיומנות חדשה, ביצע משימה או שהפגין התנהגות טובה. חטיפי אילוף כלבים הם כלי מוטיבציה מצוין לשימוש בעת אילוף כלב קטן. במקום להעניש אותו פיזית על התנהגות רעה, פעולה שיכולה להזיק לכל בעל חיים ובמיוחד לכלב קטן ועדין, תגמול של חטיף פינוק באימון היא דרך נהדרת לספק חיזוק חיובי להתנהגות טובה.

כשאתם מתגמלים את הכלב הקטן שלכם בפינוקים, דאגו לתת להם את הפינוק ישירות לאחר ביצוע המשימה. לאחר מכן הוא יקשר את קבלת הפינוק הטעים עם התנהגות טובה. בנוסף למתן הכלב שלכם חטיף אילוף טעים, שבחו אותו מילולית כדי לחזק את ההתנהגות הטובה תוך כדי ליטוף אוהב. 

פשוט אל תגזימו עם הפינוקים. כמו כן, חשוב לקחת בחשבון ש- לכלבכם הקטן יש בטן קטנטנה לא פחות, אז וודאו שגם החטיף הוא מיניאטורי כך שהוא לא ישבע מהחטיפים ולא יהיה לו למה לצפות לאחר ביצוע פקודה מוצלחת.

 

7 – האם לכלבים קטנים יש יותר פריבילגיות?

בשל גודלם, לכלבים קטנים יש פריבילגיות ואת היכולת לעשות דברים שכלבים גדולים יותר לא מורשים לעשות. לדוגמה, יתכן שהוא יורשה לשבת על הספה יחד אתכם או לישון במיטה עם בעליו בזמן שכלב גדול יותר אולי לא מורשה. למרות שהתנהגות זו עשויה להיות מותרת ואפילו מבורכת לעיתים, כלבים יכולים להתחיל ולנצל את הפריבילגיות שמעניק לו גודלו הקטן. 

כדי למנוע מהכלב הקטן שלך להפוך לכלב נצלן, התחילו לגרום לו להרוויח ביושר את תשומת לבך…

לפני שאתה מלטף את הכלב הקטן שלך או מאפשר לו לשבת על הספה, תן לו פקודה. אם הוא השלים את המשימה בהצלחה, תן לו גישה לפריבילגיה בה הוא מעוניין. בדרך זו, שניכם מחזקים את האימונים שלכם ומתגמלים עם כלבכם את התנהגותו הטובה.

 

8 – החשיבות בעקביות במהלך אילוף כלבים קטנים

זהו נתון חשוב, עקביות חשובה בעת אילוף כלבים קטנים וזה נכון אצל כל הכלבים בדרך כלל. כלב בלבד ילמד משימה או פקודה באמצעות אימונים עקביים. בעוד שגודלם הקטן עשוי להקל או להפוך לנוח יותר להתעלם מהתנהגות לא רצויה בטווח הקצר, אם אתה נותן להתנהגות כזו להחליק, הדבר עלול להזיק לתהליך של אילוף כלבך בטווח הרחוק. 

לעולם אל תחרוג מהכללים של התנהגות טובה שקבעת לכלב שלך…

כל אחד במשק הבית שלך צריך להגיב באותו אופן להתנהגות הכלב הקטן שלך. אם חלק מבני הבית, כולל חברים ואורחים מתעלמים מהתנהגות לא רצויה, הם יבטלו את תהליך האימונים שעשיתם ויבלבלו את הכלב שלכם.

 

9 – מי צריך להוביל את תהליך האימון?

למרות גודלם הזעיר, לעתים קרובות לכלבים קטנים יש אופי גדול. הם יכולים להיות שתלטניים ותובעניים לא פחות מגזע כלבים גדול יותר. כשאתה מאמן את הכלב הקטן שלך, וודא שאתה מוביל את התהליך, אתה האלפא. קבע סמכות ברורה, ואל תתן לחיית המחמד שלך לנהל את תהליך האימון.

בתהליך של אילוף כלבים קטנים, כשאתה מאמן את הכלב הקטן שלך, השתמש בקול סמכותי, אך הקפד לא לטעות בין טון סמכותי לקול הגובל בצעקות. כלבים קטנים עלולים להיבהל ולא להגיב לפקודות שלך. אל תצעק או השתמש בטון שלילי כשאומרים את שמו של הכלב שלך, במקום זאת, אמור את שם הכלב שלך בצורה חיובית על מנת ליצור אמון וסמכות.

 

10 – למדו למה הכלב מגיב הכי טוב

למרות המשותף לגודל הזעיר שלהם, לכל הכלבים הקטנים יש אישיות שונה, גם בין גזעים שונים ניתן לראות הבדלים. התהליך שבו אתם מאלפים את הכלב עשויה להיות שונה גם כן. לדוגמה, כלב מסוג פודל עשוי להיות את הביטחון ולאפשר לך לעמוד כשאתה מאמן אותו כבר מההתחלה. מצד שני, כלב מסוג פאג עשוי להיות קצת פחות בטוח בעצמו וזה מחייב אותך בשבועות של תרגול לפני שהוא יכול ללמוד ולבצע את הפקודה הבסיסית ביותר כמו "לשבת".

כמות המשימות שעשויות להיות קלות ללמידה ואילו אחרות יהיו קשות יותר תלוי באישיותו האישית של הכלב הקטן שלך. למד כיצד ולמה הכלב שלך מגיב בצורה הטובה ביותר, והתאם את שיטות האילוף שלך כך שיתאימו בצורה הטובה ביותר לחיית המחמד האישית שלך.

.

מאמרי אילוף כלבים

תוכן עניינים

מאמרי אילוף כלבים

הכלב שלך האילוף שלנו!

מחפשים מאלף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מחפשים מאלף כלבים מקצועי? אמין? איכותי?
אתם צעד מלתת לכלב שלכם את הטוב ביותר
הכלב שלך במרחק צעד אחד מאילוף מקצועי!
דילוג לתוכן
צור קשר ✉️